PANELE FOTOWOLTAICZNE

 

W naszej ofercie posiadamy Panele fotowoltaiczne ( Baterie słoneczne ) zbudowane z ogniw fotowoltaicznych monokrystalicznych lub polikrystalicznych, gdzie promienie słoneczne wytwarzają energię elektryczną.
Wykonujemy indywidualne projekty i wykonania takich systemów jak również
Systemy hybrydowe.
Są to systemy które wykorzystują kilka źródeł energii odnawialnej.
W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzą się systemy hybrydowe oparte na generatorze wiatrowym i zestawie Paneli Fotowoltaicznych.
Najlepszym wyborem wydaje się zastosowanie elektrowni wiatrowej o wybranej mocy znamionowej i połączenie jej z panelami słonecznymi o mocy równej 1/3 mocy generatora wiatrowego. Taki stosunek uzasadniony jest między innymi ceną urządzeń. Dla generatora wiatrowego o mocy 1kW i 300W dla Paneli Fotowoltaicznych otrzymujemy stosunek kosztów urządzeń na poziomie 1:1. Czyli mniej więcej tyle samo będzie kosztował generator wiatrowy ile panele fotowoltaiczne. Przyjmując, że nawet jeżeli w dni słoneczne generator wiatrowy nie będzie w ogóle produkować energii to zasilanie z paneli fotowoltaiczne uzupełni te niedobory. Zimą, kiedy panele fotowoltaiczne będą miały ograniczoną wydajność ze względu na częste zachmurzenie, opady śniegu i krótkie dni, to generator wiatrowy powinien zapewnić wystarczającą ilość mocy i zrównoważyć ilość wytworzonej przez oba źródła energii.
W zależności od okresu korzystania z energii proporcje te rozkładają się następująco.
Jeżeli zamierzamy zasilać odbiorniki jedynie w okresie letnim, np. domek letniskowy, to zdecydowanie należy postawić na panele fotowoltaiczne. Sensownym rozwiązaniem jest odwrócenie wcześniej zaproponowanych proporcji do 3:1. Elektrownia wiatrowa o małej mocy (500W) będzie pracowała tylko jako wspomaganie przy zachmurzeniu i w czasie letnich burz. panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1500W, w czasie długiego, słonecznego dnia zapewnią wystarczającą ilość energii na własne potrzeby. Przy mniejszych mocach (poniżej 600W) warto rozważyć oparcie się jedynie o panele fotowoltaicznych.

Napięcie pojedynczych paneli fotowoltaicznych zwykle wynosi 12V, 24V, 36V lub więcej Volt dlatego poszczególne panele łączy się ze sobą szeregowo, podobnie jak akumulatory. W ten sposób łącząc panele PV uzyskuje się napięcie [V] wyższe niż napięcie połączonych akumulatorów. Zalecane jest podłączenie paneli PV w takiej konfiguracji, żeby ich napięcie było wyższe o około 20% od napięcia znamionowego akumulatorów. To umożliwia swobodny przepływ prądu i optymalne ładowanie akumulatorów. W skrajnych warunkach dopuszcza się napięcie paneli PV przekraczające dwukrotnie napięcie akumulatorów, ale nie jest to zalecane. Bezpiecznie można napięcie zwiększyć jedynie do 50%.
 
Wyróżniamy kilka rodzai systemów Fotowoltaicznych

- Autonomiczny System Fotowoltaiczny (of-gird) DC – System zasilania     odbiorników prądem stałym DC ( oświetlenie placu lub i posesji.)

- Autonomiczny System Fotowoltaiczny (of-gird) AC – System zasilania odbiorników prądem zmiennym AC
- System podłączony do sieci (on-gird) – Własna produkcja energii elektrycznej.
- System Steca Solsafe System zapewniający ciągłość zasilania.
- Hybrydowy System Fotowoltaiczny DC lub AC – System wykorzystujący do pozyskiwania energii elektrycznej kilka różnych źródeł.

dwa podstawowe rodzaje to:

- AUTONOMICZNE – System autonomiczny składa się z baterii lub zestawu paneli fotowoltaicznych, akumulatorów oraz inwertera ( falownika ) jest to urządzenie przetwarzające stały prąd z akumulatorów w prąd przemienny 230 V do zasilania większości urządzeń. Jako urządzenie kontrolujące ładowanie akumulatorów i odłączające panele. Najlepiej zastosować nowoczesny regulator ładowania MPPT zadba on o to, aby każde dodatkowe napięcie V zamieniać na energię i ładować nią akumulatory. Tak więc instalację paneli możemy mieć nawet i 140V a instalację akumulatorów mamy od 12V do 60V. ( tak jest bezpiecznie )
Regulator taki chroni akumulatory przed jego zbytnim rozładowaniem, oraz przeładowaniem. Akumulatory muszą mieć więc wystarczająco dużą pojemność, aby zapewnić dostarczanie energii w nocy oraz w okresach złej pogody.

- DOŁĄCZONE DO SIECI- Systemy dołączone do sieci maja postać elektrowni z dużą ilością paneli fotowoltaicznych mogące oddać energię bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.
Alternatywnym wykorzystaniem takich systemów jest zasilanie budynków dołączonych do sieci. W takim systemie energia z sieci pobierana jest tylko wtedy, gdy system nie daje rady z zasilaniem. System dołączany jest do sieci poprzez  falownik ( inwerter ). Akumulatory w tym typie systemu nie są potrzebne, ponieważ sieć jest w stanie przyjąć całą energię wyprodukowaną przez system fotowoltaiczny. Powoduje to, że tego typu systemy są o około 20% tańsze od systemów autonomicznych.

Przykład:

Skład zestawu hybrydowego 3 kW:

Zastosowanie:
dom letniskowy, ogródek działkowy, wspomaganie zasilania w gospodarstwie domowym


Cena elektrowni hybrydowej 3 kW

Cena zestawu netto: 17 480 PLN

Cena zestawu brutto: 21 500 PLN (zawiera podatek VAT 23%)

Jeśli zdecydujemy się na generator pracujący w pionowej osi typu VAWT (ang. Vertical Axis Wind Turbine)
należy do podanej ceny doliczyć 3 630 PLN netto

Cena nie uwzględnia montażu elektrowni.

Przybliżona produkcja energii z generatora wiatrowego w ciągu roku.

Prędkość wiatru

Generator 2 KW

Wartość wytworzonej

Wytworzy rocznie Kwh

energii

4 m/s

1759

999

6 m/s

9636

5493 zł

9 m/s

17520

9986 zł

12 m/s

19272

10985 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge